تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar

مواد ۱۷ و ۱۹ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹

 

مواد ۱۷ و ۱۹ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹

مادهٔ ۱۷ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است علاوه بر منابع پیش‎بینی شده در مادهٔ ۱۲ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی و در اجرا بند «د» مادهٔ ۱۸ قانون برنامهٔ چهارم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، چهل و نه درصد (۴۹%) آوردهٔ سهم دولت در تشکیل و افزایش سرمایهٔ صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی، (بخشی، شهرستانی، استانی، ملی، تخصصی و محصولی) را از محل فروش امکانات قابل واگذاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمانهای تابعه پس از واریز به حساب خزانه و رعایت مقررات مربوطه از طریق شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‎گذاری در بخش کشاورزی در سراسر کشور تأمین نماید.

 

تبصرهٔ ۱ـ صندوق‌های موضوع این ماده مجاز به فعالیت مالی، اعتباری و بازرگانی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعهٔ صنایع تبدیلی و تکمیلی از جمله فعالیت‌های موضوع مادهٔ ۶ این قانون می‌‎باشند.

 

تبصرهٔ ۲ـ دولت مکلف است حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) از منابع قابل تخصیص حساب ذخیرهٔ ارزی (سهم بخش غیردولتی) را به صورت ارزی جهت توانمندسازی تشکل‌های غیردولتی برای فعالیتهای اقتصادی و توسعهٔ سرمایه‎گذاری در بخش کشاورزی و منـابع طبیعی و توسعـهٔ صنایع تبدیلی و تکـمیلی با هدف تولید برای توسعهٔ صادرات در اختیار صندوق‌های حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی قرار دهد تا با مشارکت مالی تشکل‌ها و تولیدکنندگان و بهره‎برداران در امر سرمایه‎گذاری این بخش اقدام نمایند.

بازپرداخت اصل و سود این تسهیلات به صورت ارزی به حساب ذخیرهٔ ارزی واریز می‌‎گردد. پنجاه درصد (۵۰%) سود حاصلهٔ ناشی از این فعالیت‌ها پس از واریز به حساب ذخیرهٔ ارزی و با رعایت مقررات مربوط، به عنوان سهم دولت (موضوع این ماده) در تجهیز منابع و افزایش سرمایهٔ صندوق‌های مذکور، از طریق شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی به حساب این صندوق‌ها واریز می‌‎گردد.

 

تبصرهٔ ۳ـ صندوق‌های موضوع این ماده می‌‎توانند ضمن رعایت ضوابط و دستورالعمل بانک مرکزی، با انتشار اوراق مشارکت (با تضمین اصل و سود توسط دولت و با رعایت حکم بند «ح» مادهٔ ۱۰ قانون برنامهٔ چهارم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران) منابع لازم برای اعطای تسهیلات مورد نیاز بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعهٔ صنایع تبدیلی و تکمیلی را فراهم نمایند.

 

تبصرهٔ ۴ـ وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی مجازند منابع مالی بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعهٔ صنایع تبدیلی و تکمیلی، اعم از یارانه، اعتبارات کمک‌های بلاعوض، کمکهای فنی و اعتباری و وجوه اداره شده را با عاملیت صندوق‌های حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی و مشارکت مالی بهره‌برداران این بخش، به مرحلهٔ اجرا درآورند.

 

تبصرهٔ ۵‌ ـ در اجرای بند «ج» مادهٔ ۱۸ قانون برنامهٔ چهارم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، صندوق‌های حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی مجازند در راستای قانون بیمهٔ محصولات کشاورزی مصوب ۱/۳/۱۳۶۲ و اصلاحیه‎های بعدی آن، به عنوان دستگاه بیمه‎گر عمل نمایند. در این صورت، دولت با عقد قرارداد با این صنـدوق‌ها سهم خود را اعم از یارانهٔ حق بیمه و مابه‎التفاوت خسارت به حساب صندوق‌های مذکور واریز می‌‎نماید. نظارت بر عمـلکرد بیمه‎ای این صندوق‌ها با وزارت جهاد کشاورزی می‌‎باشد.

 

تبصرهٔ ۶ ـ صندوقهای موضوع این ماده برای تأمین و تجهیز منابع مالی، با رعایت قانون بانکداری اسلامی و مادهٔ ۱۳ قانون برنامهٔ چهارم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مجاز به دریافت تسهیلات و یا مشارکت با بانک‌های خارجی، از جمله بانک توسعهٔ اسلامی می‌‎باشند.

 

مادهٔ ۱۹ـ به منظور افزایش تولید و ایجاد اشتغال، بانک‌های غیردولتی و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی و همچنین صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی (بخشی، شهرستانی، استانی، ملی، تخصصی و محصولی) مجازند برخی از پروژه‎‌ها از قبیل احداث گلخانه‎‌ها، مجتمع‎های گلخانه‎ای، دامپروری، شیلاتی، تولید قارچ، گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و مراکز تحقیقاتی خصوصی را پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت جهاد کشاورزی و یا سازمانهای تابعه با استفاده از منابع داخلی خود و همچنین در صورت نیاز، حساب ذخیرهٔ ارزی (برای مصارف ارزی بر اساس ارقام مندرج در بودجه‎های سنواتی) اجراء نموده و به یکی از روشهای «فروش به قیمت تمام شده» و یا «اجاره به شرط تملیک اعیانی» به متقاضیان با اولویت فارغ‎التحصیلان بیکار بخش کشاورزی واگذار نمایند.

:: روابط عمومی صندوق حمایت از توسعهٔ بخش کشاورزی استان

 

بازدید 6217 بار

اخبار صندوق‌های کشاورزی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز78
دیروزدیروز285
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1417099

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی قوانین و مقررات مواد ۱۷ و ۱۹ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹