تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar

توسعهٔ استان زنجان شتاب خواهد گرفت

 

 

 

تمام درخواست‌های مردم استان زنجان در ۳ محور مطرح شد و پس از ۷ ماه پیگیری، هیأت دولت در سفر به این استان این طرح‌ها را به عنوان اولویت‌ها و برنامه‌های دولت در استان مطرح کرد.

مهندس انصاری، استاندار زنجان با اشاره به اینکه یکی از موضوع‌های مهم استان، دوخطه کردن راه‌آهن زنجان ـ قزوین به طول ۱۷۱ کیلومتر است که برای اجرا به بیش از ۲۵۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: برای اجرای طرح‌های توسعهٔ راه‌آهن کشور ۱۰ میلیارد دلار از یک محل و ۵ر۷ میلیارد دلار نیز از منابع فاینانس اعتبار پیش‌بینی شده است و این پروژه هم به عنوان یکی از طرح‌های اولویت‌دار راه‌آهن از این منابع بهره‌مند خواهد شد.

وی حل مشکلات مالی پروژهٔ عظیم پتروشیمی را از جمله مسائل بررسی شده در سفر رئیس جمهوری بیان کرد و افزود: با هماهنگی‌های انجام شده مقرر شد منابع مالی ارزی این پروژه توسط صندوق توسعهٔ ملی و منابع ریالی آن نیز توسط بانک ملی تعهد شود.

استاندار زنجان یادآور شد: پتروشیمی زنجان برای اجرا به بیش از ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از این میزان ۴۵۰ میلیارد تومان توسط سهامداران و ۱۳۵۰ میلیارد تومان به صورت وام ارزی و ریالی خواهد بود.

او با بیان اینکه طبق مصوبهٔ دولت، منطقه‌ای به وسعت ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هکتار به عنوان منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی در زنجان تعیین و مورد تملک قرار می‌گیرد و پس از تصویب لایحهٔ ارائه شده توسط مجلس، تملک اراضی، طراحی و عملیات اجرایی آن توسط منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی در استان پیگیری خواهد شد، افزود: بر اساس ابلاغ رئیس جمهوری، استاندار زنجان مسئول تشکیل سازمان منطقهٔ ویژهٔ در این استان و اجرای عملیات ساخت این منطقه در استان زنجان خواهد بود.

وی از دیگر محورهای بررسی شده در این سفر را اتخاذ تصمیم‌های ویژه در زمینهٔ مسائل مهم و عمومی مردم استان اعلام کرد و گفت: یکی از مشکلات مهم دولت و مردم در استان و کشور استفادهٔ بی‌رویه از آب است که دولت آمادگی دارد به منظور کنترل هدر رفت آب در بخش کشاورزی، ‌سرمایه‌گذاری کند.

انصاری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین روش‌های صرفه‌جویی آب در کشاورزی، تبدیل شیوه‌های آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار است که دولت در این زمینه ۵ر۴ میلیون تومان برای هر هکتار کمک بلاعوض به کشاورزان اعطا می‌کند.

استاندار زنجان با بیان این‌که از مجموع ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی استان زنجان ۳۵ هزار هکتار زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال آینده، دولت از محل بودجهٔ عمومی کشور و با اعطای ۱۱۲ میلیارد تومان، هزینهٔ تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار در ۲۵ هزار هکتار دیگر از زمین‌های آبی استان را تأمین کند.

وی گازرسانی به روستاهای استان را از دیگر تصمیمات بزرگ دولت در استان زنجان برشمرد و گفت: به رغم اینکه ۵۰ درصد از مردم روستاهای استان از نعمت گاز برخوردارند، اما استان زنجان بین ۸ استان همجوار به غیر از کردستان، از بقیهٔ استان‌ها در گازرسانی روستایی رتبهٔ کمتری دارد.

انصاری افزود: در استان زنجان برای نخستین بار در کشور و به صورت پایلوت مکانیسم جدیدی برای گازرسانی به روستا‌ها اجرا خواهد شد که طی آن، سرمایه‌گذاری استان با منابع مالی خود نسبت به گازرسانی به روستا‌ها، اقدام می‌کنند و پس از اجرای طرح بر اساس هر علمک نصب شده، همهٔ هزینه‌های خود را از وزارت نفت دریافت خواهند کرد.

وی اعلام کرد: با این راهکار بر اساس ابلاغ رئیس جمهوری، ۳۲۲ روستای بالای ۲۰ خانوار استان در ۵ر۲ سال آینده با هزینه‌ٔ ۳۰۰ میلیارد تومان و بدون نیاز به منابع اعتباری شرکت گاز استان، گازرسانی خواهند شد.

وی به راهکار ارائه شده دولت برای رفع مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی تعهد کرده است به مدت ۲ سال، علاوه بر منابع مالی، بانک‌های استان، مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در استان اختصاص دهد.

 

ساخت شهرک تخصصی ‌IT

استاندار زنجان در ادامه افزود: با توجه به اینکه صنعت برق و IT به عنوان یک صنعت پاک، سابقهٔ طولانی در استان زنجان دارد و به دلیل نزدیکی این استان به پایتخت و موقعیت مناسب، استان زنجان قابلیت تبدیل به قطب صنایع الکترونیک و ‌IT کشور را داراست و در هفته‌های آتی نیز عملیات اجرایی شهرک اختصاصی IT و الکترونیک در شرق زنجان آغاز خواهد شد.

انصاری گسترش صنایع الکترونیک و ‌IT در زنجان را به عنوان یکی از محورهای توسعهٔ استان از مهم‌ترین و مؤثر‌ترین تصمیمات دولت در استان زنجان برشمرد و افزود: این طرح با تولید ثروت و ظرفیت اشتغالزایی بالا، نگرانی‌های مربوط به ریزش نیروی انسانی فعال در معادن استان را نیز برطرف خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در سفرهای استانی رئیس جمهوری به دنبال انجام کارهای نمادین و کلنگ‌زنی‌ها نبودیم و بر همین اساس عملیات اجرایی نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی مهر کلنگ‌زنی شد و تا پایان پاییز عملیات اجرایی نیروگاه دوم و تا پایان امسال عملیات اجرایی نیروگاه سوم با مجموع ۳۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار آغاز می‌شود. استاندار زنجان تأکید کرد: ایجاد این نیروگاه‌ها، در اقتصاد استان و جذب نیروی کار متخصص تأثیرگذار است و با تولید برق معادل ۲۵۰۰ مگاوات، ‌ استان به قطب برق کشور تبدیل خواهد شد.

وی استقرار انبار‌ها و امکانات حمل و نقل در کنار مناطق تولیدی را یکی از دلایل ایجاد ترافیک و مشکلات در این حوزه‌ها دانست و گفت: استان زنجان با ایجاد امکانات انبار برای تولید‌های صنعتی و کشاورزی قابلیت تبدیل به قطب آمادی کشور در شمال غرب و مرکز کشور را داراست.

او تأکید کرد: با ایجاد امکانات جدید در این استان، تمام فعالیت‌های مربوط به انبارداری، حمل و نقل، واردات و توزیع تمامی کالا‌ها به صورت متمرکز از این استان انجام می‌پذیرد.

مهندس انصاری، اکتشاف در پهنه‌های معدنی استان را از جمله اقدام‌های دولت و شرکت‌های بزرگ وابسته به دولت اعلام کرد و گفت: با هماهنگی‌های انجام شده، مقرر شد اکتشاف در پهنهٔ «طارم» توسط شرکت وابسته به «سازمان تأمین اجتماعی»، اکتشاف در پهنهٔ «سلطانیه» توسط شرکت «ایمیدرو» و اکتشاف در پهنهٔ وسیع «انگوران» توسط شرکت «تهیه و تولید» انجام شود تا ظرفیت‌های معدنی استان به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

استاندار زنجان به بیان مشکلات و کاستی‌های ناشی از توسعهٔ صنایع معدنی و کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: با وجود ظرفیت‌های گستردهٔ دانشگاهی، رشته‌های فنی و مهندسی مورد نیاز در توسعهٔ صنعتی استان با هماهنگی‌های انجام شده، رشته‌های مهندسی مورد نیاز صنعت با ارتقای دانشکده‌های مورد نیاز در دانشگاه زنجان و با مشارکت دانشگاه امیرکبیر و صنعتی شریف ایجاد و نیروی انسانی مورد نیاز در این حوزه‌ها تربیت خواهد شد.

 

منبع: روزنامهٔ اطلاعات

 

 

 

بازدید 6177 بار

اخبار صندوق‌های کشاورزی

شرکت مادرتخصصی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز52
دیروزدیروز818
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1317308

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی همه مطالب اخبار توسعهٔ استان زنجان شتاب خواهد گرفت