تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar

بررسی دلایل عدم سرمایه‌گذاری کشاورزان در صندوق‌ها

تردید کشاورزان برای سرمایه‌گذاری در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی

 

صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی که فرصتی برای نگاه به گذشته و ترسیم آینده و بستری برای توسعه فعالیت‌های روستایی محسوب می‌شود، از سال گذشته با برنامه‌ریزی دست اندرکاران و حمایت شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کشور، در شهرستان‌های استان آغاز شد.

اگرچه این صندوق، نوعی حمایت از کشاورزان و روستاییان محسوب می‌شود و توسعه این گونه فعالیت‌ها، جهشی در مسیر اقتصاد منطقه است، اما کشاورزان به دلیل کمبود نقدینگی و مشکلات تعاونی‌ها و تشکل‌ها، استقبال مناسبی از این طرح نکرده‌اند و برای فعالیت در آن‌ها تردید دارند.

 

تردید

 «ذبیحی» یکی از کشاورزان در این باره می‌گوید: اگرچه سرمایه‌گذاری در هر بخشی، تأثیر بسزایی در توسعه آن دارد، اما با توجه به وجود تعاونی‌های مختلف که تاکنون موفق عمل نکرده‌اند، برای سرمایه‌گذاری در این بخش مردد هستیم. وی می‌افزاید: در گذشته با راه‌اندازی شرکت تعاونی تولید، افراد زیادی با سرمایه‌های بالا در آن عضو شدند، اما این شرکت تعاونی تنها یک سال سوددهی داشت و بعد از آن ورشکست شد و اکنون برای سرمایه گذاری در این صندوق مردد هستیم.

 

اطمینان داده نشده است

یکی دیگر از کشاورزان که تصمیم به سرمایه‌گذاری در این صندوق دارد، می‌گوید: با وجود اینکه مبلغی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش در نظر گرفته‌ام، اما هنوز هم واهمه دارم که این صندوق نیز مانند دیگر شرکت تعاونی‌ها بی‌نتیجه بماند و سرمایه‌ای را که طی یک سال زحمت به دست آورده‌ام، به راحتی از دست بدهم. «موسی‌زاده» می‌افزاید: هنوز این اطمینان به کشاورزان داده نشده است که با این سرمایه گذاری، چه خدماتی به کشاورزان و روستاییان ارائه می‌شود. «حیدری» یکی دیگر از کشاورزان هم که هنوز برای مشارکت در این شرکت اقدام نکرده است، می‌گوید: با اینکه تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری دارم و امسال هم سطح بیشتری از اراضی زراعی خود را زیر کشت گندم بردم تا مازاد درآمد‌هایم را در این صندوق سرمایه‌گذاری کنم، اما متأسفانه خشکسالی امسال کاهش درآمد‌ها را موجب شد و اکنون با این شرایط، توان سرمایه‌گذاری در این صندوق را ندارم. وی اضافه می‌کند: برای اینکه کشاورزان به سرمایه‌گذاری در این بخش ترغیب شوند، بهتر است برای افرادی که در روزهای نخست برای واریز سهم‌شان اقدام می‌کنند، تخفیفاتی در نظر گرفته شود. وی تأکید می‌کند: برای اینکه حقی از تولیدکنندگان ضایع نشود، بهتر است نظارت‌های دقیقی در این بخش وجود داشته باشد تا غیرکشاورز وارد آن نشود. وی اضافه می‌کند: اگر قرار است چنین صندوق‌هایی راه‌اندازی شود، باید کار‌شناسی و حساب شده باشد تا مانند تشکل‌های ناموفق، با معضلات بعدی مواجه نشود.

 

استقبال ضعیف کشاورزان

یکی از مروجان صندوق حمایت توسعه کشاورزی، تجمیع و تخصیص بهینه منابع مالی، ساماندهی نیازهای مالی و اعتباری تولید کنندگان و ارتقای نرخ رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از مهم‌ترین اهداف تشکیل این صندوق ذکر می‌کند.

«داوودی» می‌گوید: از آنجایی که سرمایه‌گذاری به عنوان پیش زمینه توسعه و موتور محرکه اصلی رشد اقتصادی در این بخش محسوب می‌شود، با بررسی روند تحولات در بخش کشاورزی، مسائل و مشکلات نمود بیشتری پیدا می‌کند.

 وی می‌افزاید: به منظور افزایش نرخ سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد سرانه و تولید ناخالص ملی متناسب با اهداف و الزامات سند چشم‌انداز توسعه، رویکرد فرهنگ‌سازی استفاده از منابع داخلی و توسعه روستا‌ها، تأمین منابع سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت از سرمایه‌گذاری در این بخش الزامی است. وی تصریح می‌کند: با وجود تمام مزایایی که این صندوق دارد، اما هنوز هم به دلیل سابقه ضعیف شرکت‌های تعاونی در گذشته، استقبال از این طرح ضعیف است. وی بیان می‌کند: به دلیل خشکسالی‌های اخیر، امسال کشاورزان با کمبود نقدینگی مواجه شده‌اند و همین امر باعث شده است تا نقدینگی صندوق‌ها به سقف مورد نظر نرسد. وی خاطرنشان می‌کند: با وجود اینکه تا شهریور ماه باید این صندوق‌ها تشکیل و ارائه خدمات در آن آغاز می‌شد، اما هنوز در مرحله جمع‌آوری سرمایه‌هاست.

 

سهم دولت آماده است

مدیر ترویج و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این باره می‌گوید: با وجود اینکه چندین بار برای پرداخت سهم ۵۱ درصدی کشاورزان اطلاعیه داده‌ایم، اما هنوز استقبال کشاورزان مناسب نیست و علت آن احتمال خشکسالی و کمبود نقدینگی کشاورزان است. «قربانی» می‌افزاید: این صندوق‌ها باید تا پایان شهریورماه تشکیل شوند که با این روند زمان تشکیل آن‌ها به تأخیر افتاده است و به همین دلیل زمان تشکیل صندوق شیروان را ۱۰ روز دیگر تمدید کرده‌ایم. وی اضافه می‌کند: اگرچه در صندوق شیروان تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده است، اما به دلیل درآمدهای پایین و ناموفق بودن تعاونی‌ها در گذشته، استقبال کشاورزان از این طرح ضعیف است. وی تصریح می‌کند: اکنون تعدادی از کشاورزان به دلیل تردیدی که از تشکیل و موفقیت این صندوق‌ها دارند، مبالغ‌شان را در روزهای آخر واریز می‌کنند. به گفته وی، سهم دولت در کل صندوق‌های شهرستان‌ها ۶ میلیارد تومان است که اعتبار آن از محل سفر مقام معظم رهبری تأمین می‌شود. وی اضافه می‌کند: اگرچه اکنون سهم دولت آماده است، اما بر اساس قانون تجارت، ما نمی‌توانیم این مبلغ را به صندوق واریز کنیم تا زمانی که آورده کشاورزان تکمیل شود. وی نقدینگی مورد نظر در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان فاروج را یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون و سهمیه صندوق بجنورد را ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ذکر و خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر، نقدینگی صندوق بجنورد، فاروج و شیروان فراهم و هیئت مؤسس آن انتخاب شده است، اما شهرستان‌های مانه و سملقان و اسفراین هنوز در مرحله مطالعات اولیه و جمع‌آوری سرمایه‌های کشاورزان است. وی کمک به خرید محصولات کشاورزان در مواقع اضطراری، وقوع سیل، تگرگ، سرمازدگی، خشکسالی و اعطای تسهیلات را از جمله خدمات این صندوق‌ها مطرح می‌کند.

 

منبع: روزنامه خراسان

خراسان شمالی، پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۰۶ شماره انتشار ۱۸۷۷۰

نویسنده: شیری

بازدید 7027 بار

اخبار صندوق‌های کشاورزی

شرکت مادرتخصصی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز401
دیروزدیروز814
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1316151

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی همه مطالب اخبار بررسی دلایل عدم سرمایه‌گذاری کشاورزان در صندوق‌ها