تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar
دوشنبه, 07 مهر 1393 ساعت 18:58

دومین جلسهٔ اتاق فکر صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان برگزار شد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دومین جلسهٔ اتاق فکر صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان روز یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۳ با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد.

در این جلسه ابتدا آقای عنایت‌الله معصومی رییس هیأت مدیرهٔ صندوق استان زنجان ضمن خیر مقدم به حاضرین گزارش مختصری از اولین جلسهٔ اتاق فکر ارائه کردند و فرمودند: خواستیم که جلسه با موضوع مشخصی ادامه یابد لذا برای این جلسه بحث آسیب‌شناسی را مطرح کردیم. بنابراین عزیزان در این خصوص هر گونه نظری دارند ارائه بفرمایند.

 

آقای احمدنیا رییس حوزهٔ ریاست سازمان: تشکیل اتاق فکر نشان می‌دهد که مسوولین می‌خواهند فکر جدید و بدیعی پشتوانهٔ کارشان باشد. موضوع زمینه‌سازی زنجیره‌های توزیع پی‌گیری و تقویت شود و تمام تلاش ما فقط برای تولید نباشد بلکه برای عرضه و فروش آن هم فکری بشود تا دلال‌ها سود حاصل را نبرند. تسهیلات ۴ درصدی صندوق برای بخش کشاورزی خیلی باارزش است. مشکلات نیز عبارتند از:

۱- توجه بیش از حد به تشکل‌های حقوقی در صندوق و عدم توجه به اشخاص حقیقی

۲- عدم نظارت دقیق وفنی به طوری که تسهیلات واقعاً در جای خود مصرف شود و تنها آمار و ارقام نباشد و در این صورت بخش کشاورزی تقویت می‌شود و منظور قانون‌گذار هم برآورده می‌شود.

۳- سهم صنایع تبدیلی و تکمیلی در سهم‌دهی سرمایه بیشتر باشد.

۴- سازمان هم باید نقشهٔ راه داشته باشد و آیا سازمان از همهٔ محصولات حمایت می‌کند یا از برخی محصولات که هدف سازمان است؟

آقای کرامتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان: صندوق چه کمکی داده به کشاورز تا هزینهٔ تولید کشاورز پایین بیاید؟ آیا تسهیلات اثری در بخش کشاورزی و کاهش هزینه‌های ان و کاهش قیمت نهاده‌های دامی، جلوگیری از زوال بخش دام یا سایر امور داشته است؟

آقای محموداوغلی عضو هیأت مدیرهٔ صندوق: ما از تسهیلات دریافتی از صندوق استفادهٔ بهینه می‌کنیم و در ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش نهاده‌ها از جمله جو و کنسانتره خیلی موثر بوده است. تلاش ما باید برای افزایش سرمایهٔ صندوق باشد تا بتوان تشکل‌های دامی که آسیب‌دیده و غیرفعال هستند، فعال شوند.

آقای قهرمانی مدیر ترویج و هماهنگی سازمان: اگر فرض کنیم صندوق نباشد چه اتفاقی می‌افتد و ایا تسهیلات به جا مصرف می‌شود یا نه؟ صندوق چقدر و چند درصد می‌تواند سرمایه در گردش بخش را تأمین کند؟ به چه شکلی تسهیلات پرداخت شود؟ چگونه نظارت صورت بگیرد؟ ایا صندوق می‌خواهد وارد بحث سرمایه‌ای بشود مانند صنایع تبدیلی، سردخانه و... نیز از تسهیلات بانک‌ها که صندوق حساب دارد برای تشکل‌ها استفاده شود.

آقای مرادیان مدیر زراعت سازمان: صندوق طوری عمل کند که تشکل‌هایی که عضو زیادی از تولیدکنندگان بخش را دارد کمک شوند. تشکل زعفران‌کاران ایجاد شده است که می‌توانند در صندوق عضو شوند.

آقای احمدنیا: سازمان باید بستهٔ حمایتی داشته باشد تا معلوم شود که مثلاً در کدام محصول و چه مقدار تولید در کدام منطقه حمایت می‌کند و صندوق هم با سازمان و تولیدکنندگان بیشتر در تعامل و ارتباط باشند.

آقای مجتهدی مدیرعامل صندوق: هیچ مشکلی برای عضویت تشکل‌های بخش کشاورزی از جمله زعفران نیست و تنها ۲ شرط برای عضویت تشکل‌های فراگیر در بخش دام و طیور و زنبورعسل، زراعت و باغبانی وجود دارد: ۱- در اساسنامهٔ آن‌ها لحاظ شده باشد. ۲- فراگیر باشند. و تشکل‌های غیرفراگیر در بخش‌های شیلات، فنی و مشاوره، منابع طبیعی و صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌توانند عضو صندوق شوند و تنها اشخاص حقوقی می‌توانند در صندوق استان عضو شده و اشخاص حقیقی یا تشکل‌های غیرفراگیر و تولیدکنندگان مستقل می‌توانند در صندوق‌های شهرستانی عضو شوند.

آقای اسحاقی مدیرعامل شرکت خوراک دام و طیور دامپروران: افراد خارج از صندوق فکر می‌کنند صندوق خیلی منابع دارد و همه می‌توانند بیایند و از این منابع فراوان استفاده کنند و فقط جوری عضو شویم تا بعداً از این منابع فراوان استفاده ببریم! اکنون خیلی از تشکل‌های موجود در کشور خدمات قابل توجهی ندارند و به فکر خودشان هستند. لذا نوعاً نتیجه‌ای نمی‌گیریم چون بیشتر به فکر سود هستند تا خدمات. سعی کنیم تشکل‌های موجود را حفظ کنیم تا نابود نشوند و لذا تأمین سرمایه در گردش در اولویت می‌باشد. حتماً باید نظارت بر تسهیلات باشد و نظارت مؤثر و مستمر صورت گیرد. در بیرون از صندوق این تصور هست که در صندوق یک عده تشکل خاص خدمات می‌گیرند و تصمیم‌گیرنده هستند. هر چقدر تعداد عضو بیشتر باشد جذابیت صندوق بیشتر شده و نظارت هم بیشتر می‌شود حتی اعضای حقیقی که مستقیم در بخش تولید می‌کنند و کار می‌کنند عضو شوند در این صورت اعضا هم همدیگر را کنترل می‌کنند. اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی را در بخش کشاورزی بگیریم و پول‌های صندوق را در‌‌ همان مسیر پرداخت کنیم.

آقای معصومی رییس هیأت مدیرهٔ صندوق: این صندوق یکی از ابزارهای سازمان برای رسیدن به اهداف بخش کشاورزی می‌تواند باشد. نگاه ما در صندوق این است که تشکل‌هایی که فراگیر هستند عضو صندوق شوند تا از منابع صندوق، تولیدکنندگان بیشتری بهره‌مند شوند. سرمایه یکی از روش‌های حمایتی است و تنها روش نمی‌باشد از جمله دنبال آن هستیم تا با هماهنگی سازمان، بخش از هزینهٔ بانکی تسهیلات را بلاعوض پرداخت کنیم طوری که نرخ تسهیلات (غیر از تسهیلات مربوط به صندوق) حداکثر ۱۲ درصد باشد و اعضای محترم ضمن ارائهٔ نظرات و انتقادات، پیشنهادات و راهکارهای اصلاحی را نیز بیان نمایند.

آقای بابایی مدیرعامل اتحادیهٔ تعاونی‌های کشاورزی شهرستان زنجان: اینکه سازمان می‌گوید دو سوم تولیدات استان مازاد بوده و قابل فروش و صادرات است متأسفانه تا کنون نتوانسته‌ایم چیزی توسط تشکل‌ها برای صادرات به عراق استفاده کنیم لذا صندوق کمک کند به بحث صادرات به عراق و در عراق امکاناتی برای تولید هست می‌توانند بروند و مشغول شوند. شرکت‌هایی که توانایی صادرات به عراق را دارند وارد عمل شوند و از زمینهٔ به وجود آمده استفاده کنند.

آقای قهرمانی: سرمایهٔ صندوق کمتر از یک درصد هزینهٔ تولید بخش کشاورزی در استان را دارد لذا باید در پرداخت تسهیلات دقت بیشتری شود و باید برنامه‌ریزی کنیم که این یک درصد به کجا و کدام بخش از کشاورزی اختصاص می‌یابد.

آقای بیگدلی مدیر اعتبارات سازمان تعاون روستایی: طوری شود که تعاونی‌های روستایی هم بتوانند در افزایش سرمایه شرکت نمایند.

آقای نقیلو عضو هیأت مدیرهٔ صندوق: در دنیا به طرف تعاونی و تشکل می‌روند و من مخالف عضویت افراد حقیقی در صندوق هستم و در تشکل‌های حقوقی بازرسی، رسیدگی و حساب و کتاب است ولی در افراد حقیقی این‌گونه نیست و هدررفت سرمایه در بخش حقیقی زیاد‌تر است.

آقای کرامتی: استان زنجان یکی از معدود استان‌هایی است که توانست کود را به موقع تهیه کند و مشکلی نداشته باشد و صندوق در تأمین سرمایه در گردش آن نقش مؤثری داشته است و نیز در بحث مبارزه با آفات، صندوق مؤثر بوده است. بزرگ‌ترین مشکلی که تولیدکننده را آزار می‌دهد و حتی شکنجه می‌کند فاصله قیمت بین تولید و فروش است که نوعاً دلال‌ها استفاده می‌کنند و سودی برای تولیدکننده ندارد و یکی از بهترین مکان‌ها برای زنجیره‌های تولید و فروش همین صندوق و تشکل‌های عضو آن است.

آقای مجتهدی: موضوع نظارت بر تسهیلات پرداختی، جزو وظایف صندوق است و مقررات صندوق هم آن را مورد تأکید قرار می‌دهد. نظارت مانند چشم بینا در طی نمودن مسیر می‌باشد. وظیفهٔ صندوق حمایت از تولید و تولیدکنندگان بخش کشاورزی است و لذا به خاطر همین، سهم تولید که در بخش دام و طیور و زراعت و باغبانی است بیشتر از سایر بخش‌هاست. استدعا داریم تا جلسهٔ آینده پیشنهادات و راهکارهای اصلاحی خود را در خصوص آسیب‌شناسی و روش‌های فعلی خدمات در صندوق ارسال فرمایید.

جلسه ساعت۲۵: ۱۳ با ذکر صلواتی پایان یافت.

بازدید 6288 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 مهر 1393 ساعت 19:01

اخبار صندوق‌های کشاورزی

شرکت مادرتخصصی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز72
دیروزدیروز376
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1399089

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی همه مطالب اتاق فکر دومین جلسهٔ اتاق فکر صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان برگزار شد