تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar

معضلات مالیاتی تسهیلات اعطایی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

جایگاه فعالیت‌های کشاورزی و اهمیت آن در ساختار اقتصادی کشورمان بر کسی پوشیده نیست. یکی از اقدامات اساسی دولت در حوزهٔ کشاورزی، تأسیس شرکت صد در‌صد دولتی مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است که در زیر‌مجموعهٔ وزارت کشاورزی فعالیت می‌کند.

 هدف این صندوق، حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است و در زیربخش‌های زراعت و باغبانی، دامداری و دامپروری، جنگل و مرتع، شیلات و آبزیان و صنایع و خدمات مرتبط با وظایف وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند و یکی از وظایف آن، اعطای تسهیلات و کمک به صندوق‌های تخصصی، محصولی یا منطقه‌ای مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی و نظارت بر چگونگی استفاده از آن‌هاست. این صندوق‌های تخصصی، محصولی یا منطقه‌ای نیز پس از تصویب طرح توجیهی آنان توسط شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، به‌صورت غیردولتی و در قالب یکی از انواع شرکت‌های حقوقی مندرج در قانون تجارت ایران تأسیس می‌شوند. این شرکت‌ها برای اجرای طرح مصوب خود، از شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تسهیلات مالی با نرخ کارمزد پایین دریافت می‌کنند و طبعاً هزینهٔ کارمزد پرداختی را به‌عنوان یکی از هزینه‌های خود در صورت سود و زیان منعکس می‌کنند.

از سوی دیگر، به موجب بند ۱۸ مادهٔ ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه‌های آن: «سود کارمزدی که برای انجام دادن عملیات مؤسسه به بانک‌ها، صندوق تعاون و همچنین مؤسسات اعتباری غیر‌بانکی مجاز پرداخت شده یا تخصیص یافته باشد» به‌عنوان هزینهٔ قابل قبول از لحاظ مالیاتی تلقی می‌شود. متأسفانه ادارات امور مالیاتی نیز با استناد به این‌که نام شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، در بند ۱۸ مادهٔ ۱۴۸ قانون مالیات‌ها نیامده و نام این شرکت در فهرست مؤسسات اعتباری غیر‌بانکی مجاز نیز درج نشده است، از پذیرش هزینهٔ کارمزد تسهیلات دریافت‌کنندگان، به‌عنوان هزینهٔ قابل قبول از لحاظ مالیاتی، خوددداری می‌کنند. اگرچه، این نحوهٔ عمل، منطبق با قانون مالیات‌های مستقیم است اما به لحاظ ماهیتی مغایر با روح حاکم بر سیاست‌های نظام در حوزهٔ توسعهٔ کشاورزی بوده و باعث تضییع حقوق این دسته از مؤدیان مالیاتی می‌شود. با عنایت به اینکه شرکت صد در صد دولتی مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در اجرای وظایف قانونی خود اقدام به اعطای تسهیلات می‌کند و برای حل این نقیصهٔ بزرگ، پیشنهاد می‌شود هیأت مدیره این شرکت، در اسرع وقت به انجام اقدامات زیر مبادرت کند:

۱- با توجه به اینکه لایحهٔ اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، نام شرکت یاد شده نیز در بند ۱۸ مادهٔ ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم اضافه شود.

۲- در غیر این صورت، این شرکت باید مجوز فعالیت به‌عنوان یک موسسهٔ مالی و اعتباری مجاز را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کند.

 منبع: روزنامهٔ دنیای اقتصاد

بازدید 6628 بار

اخبار صندوق‌های کشاورزی

شرکت مادرتخصصی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز68
دیروزدیروز376
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1399085

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی همه مطالب بدون مجموعه معضلات مالیاتی تسهیلات اعطایی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی